Kliimaministeerium saatis kooskõlastusringile elektrituruseaduse ja energiamajanduse seaduse muudatusettepaneku eelnõu, millega luuakse tingimused meretuuleenergia arendamiseks ning sätestatakse meretuuleenergia toetusskeemi reeglid.

„Puhas ja taskukohane energia on Eesti inimeste heaolu ja majanduskasvu alus. Seetõttu soovime toetada tuuleenergia tootmist lisaks maismaale ka merel. Eestis on selleks hea potentsiaal,“ sõnas kliimaminister Yoko Alender. „Loome meretuuleparkide arendamiseks toetusplaani 20 aastaks. See annab kindluse, et elektrihind on taskukohane. Samuti tekib piisavalt taastuvenergiat. Seda vajab nii olemasolev kui uus puhas tööstus, mis toob riiki suuri investeeringuid.“

Vähempakkumist kavandatakse korraldada 2025. aasta esimeses pooles eesmärgiga saada uut meretuuleenergiat turule hiljemalt 2033. aasta lõpuks. Ministeeriumi hinnangul on eretuulepargi valmimise ajaks võimalik oma siseriikliku tarbimise ulatuses toetada kuni 2 TWh/a meretuule toodangut, kusjuures kokku võib meretuulepargi kogutoodang ulatuda 4 TWh-ni aastas või rohkemani.

Kliimaministeerium plaanib toetada lisaks meretuuleenergiale ka maismaatuuleenergia arendamist, aidates vähempakkumisega turule ligikaudu 4 TWh maismaatuuleelektrit. Uute maismaatuuleparkide valmimine on kavandatud hiljemalt 2029. aasta lõpuks. Maismaatuuleparkide toetusperioodi kestvus on kokku 12 aastat.

Ministeeriumi hinnangul langeb elektri hind planeeritud vähempakkumiste elluviimisel 2030. aastal 2,4 sendi võrra kWh kohta – 9 sendilt 6,6 sendile ning aastaks 2035 ca 4,5 sendile kWh kohta. Taskukohasem elektrihind nii Eestis kui kogu meie hinnapiirkonnas toob tarbijatele kokkuhoidu umbes 250 miljonit eurot aastas ja 20 aasta jooksul koguni 5 miljardit eurot.

„Taastuvelektri lisandumine turule vähendab elektrihinda ennekõike Eestis. Taastuvenergia kõrval investeerime ja arendame ka elektrivõrke, edendame salvestusvõimsuste kasvu ja hoolitseme juhitavate võimsuste olemasolu ja heitevabaks muutmise eest,“ märkis kliimaminister.

Vabariigi Valitsusele plaanib Kliimaministeerium eelnõud esitada tänavu novembris ja seadusemuudatus on plaanitud jõustuma 2025. aasta esimeses pooles.

Eelnõuga saab tutvuda siin.