Põhja-Pärnumaal asuvas Sopi-Tootsi tuulepargis toimub sel nädalal päästeõppus, kus harjutatakse inimese päästmist tuuliku gondlist. Tegemist on Eestis juba kolmanda sellise laiapõhjalise õppusega, kuid esmakordselt toimub see Eesti kõrgeimates tuulikutornides – Sopi-Tootsi tuulikute gondlid asuvad 159 meetri kõrgusel.
Õppuse korraldavad koostöös Enefit Green, Päästeamet ja Eesti Tuuleenergia Assotsiatsioon. Osalevad Keila, Vändra ja Pärnu-Jaagupi päästekomandod, sealhulgas nööripääste erivõimekusega päästjad. Stsenaariumi kohaselt reageerib esmalt lähim päästemeeskond, kes kaasab objektispetsiifikast tulenevalt erivarustusega üksuse teisest piirkonnast.
Enefit Greeni juhatuse liige Innar Kaasik rõhutab selliste õppuste olulisust olukorras, kus uusi tuuleparke lisandub:
„Iga uus tuulik tähendab rohkem puhast energiat, aga ka suuremat vastutust. Õnnetusi juhtub küll harva, kuid kui need peaksid juhtuma, on otsustava tähtsusega hea ettevalmistus, koostöö ja selged tegevusplaanid. Meil on olnud hea meel anda oma tuulepargid päästeõppuste korraldamiseks kasutada – varasemalt on selliseid harjutusi tehtud Aseri ja Paldiski tuuleparkides, nüüd ka Sopi-Tootsis. Meie roll on tagada, et päästjatel oleks olemas info ja ligipääs, et nad saaksid tegutseda kiiresti ja turvaliselt.“
Päästeameti päästetöö büroo nõuniku Roland Jefremovi sõnul muudab õppuse eriti eriliseks tuulikute suur kõrgus:
„Nööripääste erivõimekusega päästemeeskonnad tegutsevad enamasti kuni 50 meetri kõrgusel – see tuleneb nende paiknemisest pankranniku läheduses, kus selliseid olukordi kõige sagedamini ette tuleb. Aastate jooksul on nad osalenud ka keerukamates päästeoperatsioonides, näiteks tööstusparkides või kõrgete katlamajakorstnate juures. Sellisteks väljakutseteks valmistumiseks on oluline võimalus tutvuda erinevat tüüpi tuulikutega ja koguda praktilist kogemust pärisolukordadele võimalikult sarnastes tingimustes,“ selgitas Jefremov.
Jefremov lisas, et päästjad on teadlikud erinevate tuulikute iseärasustest ning neil on olemas ülevaade päästetööde läbiviimise keerukusest: „Antud õppusest tulenevalt teame, mis on meie võimekuse piirid. Selliste sündmuste puhul on äärmiselt oluline hoida head kontakti koostööpartneritega.“
Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni tegevjuhi Terje Talve sõnul on tuulikus töötavate inimeste turvalisus kogu sektori ühine vastutus:
„Kuna tuulegeneraator on spetsiifiliste tingimustega töökeskkond, siis oleme väga tänulikud Päästeametile, kes hoiab end valmisolekuks ka nii keerulistes oludes. Loodame muidugi, et reaalseid õnnetusi ei juhtu, kuid oleme alati valmis. Kõik tuulepargis töötavad inimesed läbivad rahvusvahelise GWO ohutuskoolituse, mille sertifikaati tuleb iga kahe aasta järel uuendada. Tuulikus pööratakse ohutusele väga suurt tähelepanu, kuid see on keskkond, kus reageerimine on teistmoodi kui näiteks maapinnal – kõrgel ja piiratud ruumis on päästjatel vaja väga täpselt teada, kuidas kannatanut turvaliselt ja kiiresti evakueerida. Senise rahvusvahelise statistika järgi on kõige tõenäolisemad intsidendid seotud ootamatute terviseriketega – näiteks minestamise või südameprobleemidega – ning just nendeks olukordadeks peame olema süsteemselt valmis.“
Sopi-Tootsi tuulepark alustas elektritootmist 2024. aastal. Pargis asub 38 tuulikut koguvõimsusega 255 megavatti. Tuulikute gondlid paiknevad 159 meetri kõrgusel, mis teeb nende hooldamise ja päästeoperatsioonide läbiviimise tehniliselt eriti nõudlikuks.
Enefit Green on üks juhtivatest taastuvenergia tootjatest Läänemere piirkonnas ning Baltikumi suurim tuuleenergia tootja. Ettevõttel on tuulepargid Eestis, Leedus ja Soomes, päikesepargid Eestis, Lätis ja Poolas, koostootmisjaam ning hüdroelektrijaam Eestis.