Kui juunis tootis Eesti Energia taastuvenergia ettevõte Enefit Green 53 gigavatt-tundi rohelist elektrit, siis juulis kasvas toodang 59 gigavatt-tunnini, millest jagub aastaks ajaks ligi 20 000 keskmisele majapidamisele.

Toodangust lõviosa andsid Eestis ja Leedus paiknevad tuulepargid, mis tootsid juulis 47 gigavatt-tundi taastuvelektritTuuleelektritoodang oli 34 protsenti suurem kui varasemal kuul, kuid 33 protsendi võrra väiksem kui aasta tagasi samal perioodil. Tuuleenergia mahtudele mõjus pärssivalt Baltimaades suvel valitsenud kõrgrõhkkond, millega seoses olid tuuleolud võrreldes 2020. aasta sama perioodiga tagasihoidlikumad.

„Juulikuine püsiv soe õhumass oli küllap meelepärane suvitajale, kuid tähendas mullusega võrreldes kolmandiku võrra vähem tööd meie tuulikutele. See võimaldas keskenduda hooldustöödele, et olla paremini valmis sügishooajaks,“ kommenteeris Enefit Greeni juhatuse esimees Aavo Kärmas. „Kui tuult ja sellest tulenevalt ka tuuleenergiat on vähem, kipub elektri börsihind olema kõrgem Seevastu möödunud nädalavahetusel juba nägime, et kui tuuleolud paranevad, reageerib elektri turuhind sellele kiire langusega.“

Erinevalt tuulest oli päiksepaistet juulis mullusest enam. Poolas ja Eestis asuvad päikesepargid tootsid juulis ligi 4 gigavatt-tundi taastuvelektrit, mida on aastatagusega võrreldes 5 protsenti enam. Koostootmisjaamade panus oli juulis 8,5 gigavatt-tundi elektrit.

Enefit Green on Eesti Energia kontserni kuuluv ettevõte, millele kuuluvad nelja turul – Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas – kokku 22 tuuleparki, 38 päikeseelektrijaama, neli koostootmisjaama, pelletitehas ja hüdroelektrijaam. Eelmisel aastal tootis ettevõte kokku 1,35 teravatt-tundi elektrit.