Täna hommik oli Eesti elektriturul ajalooline – esmakordselt oli hind negatiivne, nii et tarbijale maksti sisuliselt peale, et nad turul oleva elektri ära ostaks.
Kuidas see võimalik on, saab lugeda siit. Negatiivne hind, miinus üheksa senti megavatt-tunnist, kestis hommikul umbes tund aega.
Nüüdseks on selgunud ka homsed elektrihinnad ning ehkki miinust päris oodata pole, on hind teisipäeva varahommikul siiski üpris madal.
Eesti aja järgi kell 2 hommikul kukub elektrihind üheksa sendi peale megavatt-tunnist. Alla kümne sendi megavatt-tunnist jääb hind Eesti aja järgi kella kuueni hommikul.
Siis tõuseb see pisut, kuuest seitsmeni on hind 93 senti, seitsmest kaheksani 2,19 eurot ning edasi kasvab hind juba kahekohaliseks. Tööpäeva sees on hind 40 ja 50 euro vahel.
Miks hinnad nii madalad on?
Börsihinna kõikumine mõjutab muidugi ainult neid tarbijaid, kes on valinud börsipaketi, kus hind sõltub otseselt sellest, missugune see turul on.
Lisaks tuleb meeles pidada, et elektri kohaletoimetamise eest tuleb võrgutasu ikka maksta.
Priit Luts Eesti Energiast ütles täna hommikuse negatiivse elektrihinna kohta, et lihtsustatult oli põhjuseid kolm: madal öine tarbimine, palju odavat hüdroelektrit ja piisavalt tuult. Umbes samad on madala hinna põhjused ka homme hommikul.
Asi ongi nimelt selles, et tuuleenergia tootjatel tasub taastuvenergia toetuste tõttu toota isegi siis, kui hind on väga madal.