Üle aastaste esimesse Eestisse rajatavasse Purtse tuuleparki tarnib tuulikud Taani tootja Vestas.

21. veebruaril allkirjastasid Enefit Greeni tütarettevõte Enefit Wind Purtse ja Vestas Northern Europe esindajad Lüganuse vallas tuulikute tarne- ja hoolduse lepingu.

Enefit Wind Purtse nõukogu esimees Aavo Kärmase sõnul on lepingu allkirjastamine oluline samm pargi ehitusega edasi liikumiseks. „Purtse tuulepark on üle aastate esimene Eestisse rajatav suurem tuulepark ja annab kinnitust, et uusi taastuvenergia võimsusi saab rajada kiiresti. Purtses hakkavad elektrit tootma Eesti kõige võimsamad ja kaasaegsemad tuulikud. Usaldusväärne partner nende püstitamisel tagab, et park valmib õigeaegselt ja annab Eesti jaoks olulist keskkonnahoidlikku energiat kogu oma eluea jooksul,“ ütles Kärmas.

Lüganuse vallavanem Marja-Liisa Veiser ütles, et Ida-Virumaast on kujunenud tuuleparkide arendajate meelispaik ja piirkond, kus rohepööre reaalsuseks saab. „Jääme tuulekoridori, kus paremad tuuleolud annavad head tootlikkust, mistõttu on arendajatel piirkonna vastu suur huvi. Tuulest energia tootmine on kahtlemata keskkonnasäästlikum ja odavam kui fossiilidel põhinev tööstus ning praegust tõusvat elektrihinda ja teravat poliitilist olukorda arvestades on Eestile väga oluline suurendada oma isevarustust ja energiasõltumatust.“

Purtse Parki püstitatakse viis tuulikut, millest igaühe võimsus on 4,2 megavatti. Pargi prognoositav aastane toodang on umbes 46 gigavatt-tundi. Allkirjastatud lepingu maht on ca 20 miljonit eurot ja see moodustab enamuse tuulepargi rajamiseks vajalikust investeeringust. Enefit Green omandas Purtse tuulepargi arendusprojekti 2021. aasta märtsis ettevõttelt Raunistal ja tegi lõpliku investeerimisotsuse ehituse alustamiseks tänavu jaanuaris. Taustainfo * Enefit Wind Purtse AS on Enefit Greeni tütarettevõte. * Enefit Green on mitmekülgne taastuvenergia tootja, kelle eesmärk on suurendada 2025. aastaks tootmisvõimsust 2,3 korda ehk 1100 megavatini. * Lisaks Purtse pargile on Enefit Greenil ehituses kolm tuuleparki koguvõimsusega 190-megavatti – kaks Leedus ja üks Soomes. Nende investeeringute kogumaht on ligi 228 miljonit eurot.

Fotol allkirjastavad lepingu (vasakult) Jaana Kurgpõld (Vestas Northern AS) Sandrine Letrilliart (Vestas Northern AS) Innar Kaasik (Enefit Wind Purtse AS) Lauri Ulm (Enefit Wind Purtse AS)