Peaminister Kaja Kallas ütles eile õhtul Tallinnas kohtumisel Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Micheliga, et usaldusväärne ühenduvus (inglise keeles trusted connectivity) võiks tehnoloogia- ja innovatsioonivallas olla Euroopa Liidu poliitika. „Riigid, kes jagavad ühiseid väärtusi, peaksid leppima kokku reeglid, mille najal saaks riike ja erasektorit julgustada investeerima usaldusväärsetesse piiriülestesse taristuprojektidesse,“ lausus peaminister Kallas. Peaminister lisas, et ühenduvus on strateegilise mõõtmega väljakutse, mida peaksid tulevikus arutama ka Euroopa Liidu liidrid.

Euroopa Liidu liikmesriikide jaoks olulise teemana keskendusid Kallas ja Michel rohepoliitikale ning eelseisvatele läbirääkimistele kliimapaketi üle. Peaminister Kallas tõi esile vajaduse mõelda, kuidas energiaühenduste arendamisest võiks saada Euroopa projekt. „Näiteks plaanime rajada Läänemerele tuuleparkide võrgu – näen selles koostöövõimalust mitmete liikmesriikide vahel,“ lisas Kallas, kes pidas oluliseks ka ELi finantstoetust tuuleparkidele.

Kohtumisel oli teemaks ka Valgevene hübriidrünnak ELi välispiiri vastu. „Selline tegevus on vastuvõetamatu ning vajab tugevat ühist vastust Euroopa Liidult täiendavate sanktsioonide kehtestamisega Valgevene ametivõimudele. Näeme, et sanktsioonid toimivad,“ sõnas peaminister. Veel rääkisid Kallas ja Michel suhetest idapartnerluse riikidega. Kallas tunnustas Micheli pühendumust selles vallas ning nõustuti, et EL peaks olema idapartneritele tugev partner ja koostöö nendega võiks olla aktiivsem. Samuti kõnelesid peaminister ja ülemkogu eesistuja kohtumisel olukorrast Afganistanis ning suhetest Venemaaga.

Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel viibib Eestis seoses osalemisega täna toimuval Tallinna digitippkohtumisel. Tippkohtumise fookuses usaldusväärne ühenduvus ning toob esile piiriülese taristu, geopoliitika ja digitehnoloogia seosed. Demokraatlikele riikide peamine väljakutse on ehitada usaldusväärset füüsilist ja digitaalset ühenduvust. Seejuures ei tähenda taristu enam ainult maanteid või sildu, vaid üha rohkem ka seda, kuidas loome, edastame, hoiustame ja kaitseme digitaalseid andmeid.