Tuuleenergia tootmisele makstakse Eestis taastuvenergia toetust kuni 600 gigavatt-tunni täitumiseni ehk maksimaalselt 32,2 miljonit eurot – see piir on täitunud, mistõttu detsembri nädalatel toodetu eest saavad tootjad ainult turuhinda.

Vastav piirmäär ületati ka 2015. aastal, kui aasta viimasel nädalal tuuleenergiale toetust ei makstud. Siiani on iga toodetud megavatt-tunni kohta makstud lisaks elektri turuhinnale juurde taastuvenergia toetust 53,7 eurot, teatas Eesti Energia.

Balti riikide suurim tuuleenergia tootja on Eesti Energia kontserni kuuluv Enefit Green, mis oli oktoobri lõpuks tootnud Eestis 542 gigavatt-tundi ning Leedus 372 gigavatt-tundi tuuleenergiat, vastavalt 24 protsenti ja 3 protsenti enam kui aasta varem.

Enefit Greeni juhatuse esimees Aavo Kärmas leiab, et mida rohkem on vanas toetusskeemis sees tuuleparke, seda parem, sest nii saab tarbija ühe toetuseuro eest rohkem taastuvenergiat. “Ka elektritarbija maksukoormus seeläbi ei kasva, sest 32 miljoni euro lagi on ees,” märkis Kärmas pressiteates.

Ta nentis, et ideaalis võiks Eesti taastuvenergia turg olla muidugi toetuste vaba, lisades, et sinna suunas ka liigutaksegi. “Enne on vaja aga turg korda saada, sest tänaseni pole Baltikumis rajatud mitte ühtegi tuuleparki ilma toetusteta,” tõdes Kärmas.

Tuuleenergia on ainus taastuvenergia tootmisliik, mille toetuse kogusumma maksimaalne maht aastas on fikseeritud. Teiste tootmisviiside, näiteks päikeseenergia või biomassi puhul pole konkreetset maksimaalset toetuspiiri ette nähtud.

Tallinna toimetus, +372 610 8827, majandus@bns.ee

Baltic News Service

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga