Eesti Energia taastuvenergia tütarettevõte Enefit Green alustas ettevalmistusi esmase avaliku aktsiaemisiooni (IPO) läbi viimiseks ning aktsiate noteerimiseks Tallinna börsi põhinimekirjas. Emissiooni täpsem toimumisaeg selgub pärast ettevalmistustegevuste lõpule viimist.

Eesti Energia juhatuse esimees ja Enefit Greeni nõukogu esimees Hando Sutter märkis, et Eesti Energia on Eesti rahvale kuuluv ettevõte, kuid Enefit Greeni IPO kaudu tekib kõigil sooviajatel võimalus hakata ka otseselt Eesti Energia tütarfirma omanikuks. “Enefit Greeni aktsiapakkumine on Eesti inimeste jaoks esmakordne võimalus investeerida ja saada ka otseselt osa rahvusliku energiafirma arengust. Enefit Greeni kui Balti riikide suurimasse tuuleenergia tootjasse ning kogu Läänemere piirkonna ühte juhtivasse mitmekesise tootmisportfelliga taastuvenergia ettevõttesse investeerimine on igaühe jaoks võimalus anda oma panus keskkonnasõbralikumatele energia tootmise viisidele üle minemiseks ning kliimamuutuste pidurdamiseks,” lausus Hando Sutter.

Enefit Green on alustanud aktsiate avalikku noteerimist ettevalmistavaid tegevusi. Emissiooni täpsem toimumisaeg ja tingimused selguvad pärast ettevalmistustegevuste lõpule viimist ning avalikustatakse prospektis. Emissiooni aega võib mõjutada olukord maailmamajanduses ning selle peegeldus aktsiaturgudel.

Enefit Greeni juhatuse esimees Aavo Kärmas lausus, et aktsiapakkumise käigus kaasatava raha toel plaanib Enefit Green viia ellu ettevõtte kasvustrateegia. “Uutesse tuule- ja päikeseparkidesse tehtavate investeeringute eesmärk on kasvatada  taastuvelektri toodangut ning ettevõtte tulusid. Näeme, et Enefit Greeni aktsia on eelkõige kasvu potentsiaaliga, kuid kavas on maksta ka dividende. Aktsiaid on kavas pakkuda nii rahvusvahelistele kutselistele investoritele kui kohalikele jaeinvestoritele, sealhulgas Eesti Energia kontserni oma töötajatele,” lausus Aavo Kärmas.

Pakkumise korraldajad on Swedbank, Nordea ja Citigroup. Enefit Greeni õigusnõustajateks on Cleary Gottlieb Steen Hamilton ja Ellex Raidla, pankade õigusnõustajateks on Shearman & Sterling ja Sorainen ning projekti kommunikatsiooninõustajaks on Agenda PR. Jaepakkumise peakorraldajaks on Swedbank ning müügiagendiks LHV Pank. Nõustajate peamine ülesanne on ettevõtte nõustamine kogu aktsiate avaliku pakkumise protsessi vältel.

Swedbanki Balti ja Soome investeerimispanganduse juhi Mihkel Torimi sõnul on emisiooni õnnestumise korral tegu viimaste aastate ühe suurema mahuga ja huvipakkuvama IPO-ga Balti riikides. “Korraldajad ootavad aktsiate vastu elavat jae- ja kutseliste investorite huvi. IPO abil panustab Eesti Energia läbi oma tütarettevõtte Enefit Green märkimisväärselt siinse regiooni rohelise energiatootmise kasvu, kindlustamisse ja ühiste kliimaeesmärkide saavutamisse,” lausus Torim.

Vaata lähemalt: https://enefitgreen.ee/ipo

Enefit Green on Eesti Energia kontserni kuuluv taastuvenergia ettevõte, millele kuuluvad nelja turul – Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas – kokku 22 tuuleparki, 38 päikeseelektrijaama, 4 koostootmisjaama, pelletitehas ja hüdroelektrijaam. 2020. aastal tootis ettevõte kokku 1,35 teravatt-tundi (TWh) elektrit. Enefit Greeni tulud ulatusid 2020. aastal 162,7 miljoni euroni ning kulumieelne ärikasum (EBITDA) oli 110,2 miljonit eurot.