Peaminister Kaja Kallas rõhutas kolmapäeval Eesti-Norra energiakoostöö seminari avades, et näeb Eesti ja Norra energiakoostööl suurt potentsiaali.

Peaministri sõnul peame riigi poolt aktiivselt tegutsema selle nimel, et meie ettevõtted siseneksid Norra turule ja leiaksid sealt endale koostööpartnereid ning aitama kaasa sellele, et Eestisse jõuaks rohkem Norra investeeringuid.

Peaminister Kallas tõi esile, et äsja lõppenud kohtumisel Norra peaministri Jonas Gahr Størega otsustati, et pannakse alus Eesti-Norra energia ja rohepöörde alasele tihedamale koostööle. “Alustame sellest, et võtame ette analüüsi ning kaardistame koostöö puutepunktid täna ja tulevikus,” ütles Kallas pressiteates.

Samuti märkis peaminister, et Eesti on võtnud endale selge eesmärgi viia läbi rohepööre ja saavutada Euroopa Liidu (EL) kliimaeesmärgid ning samal ajal tagada energiajulgeolek ja paremad energiahinnad.

“Siinkohal on kogu energiasektoril väga oluline roll. Selleks, et meie keskkond oleks puhtam ja paremini hoitud, tuleb leida energiatootmiseks rohelisemad ja jätkusuutlikumad lahendused. Elektritootmise tulevik Eestis on seotud meretuuleenergiaga ning Norra on kindlasti partner, kellega selles valdkonnas koostööd teha. Ka Norra süsinikupüüdmise tehnoloogiad on üks viise, kuidas keskkonnamõjusid vähendada ning siingi on meie huvi Norraga kontakte tihendada,” selgitas Kallas.

Rääkides Norra investeeringutest avaldas peaminister heameelt, et Aker Offshore Wind on huvitatud investeerimast Eestisse meretuuleparkide arendamisesse.

“Meil on väga hea meel, et Aker Offshore Wind on valinud Eesti tegemaks strateegilist koostööd meretuuleenergia ja just uute tehnoloogiate valdkonnas. Aker on üks nendest uutest ja innovaatilistest ettevõttetest, mis aitavad viia Eesti meretuuleenergeetika arengu järgmisele tasemele. Akeris on kogemustega meeskond, kes on arendanud Läänemerel mitmeid projekte ja teavad siinseid olusid. Akeri huvi Eesti meretuuleenergia võimaluste vastu on tunnustus, et oleme tegemas asju õigesti,” ütles majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energeetika asekantsler Timo Tatar.

Ka Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) ja Kredexi ühendasutuse juhatuse esimehe Lauri Lugna sõnul on Aker Offshore Windi huvi Eesti vastu ja nende poolt sisse antud märgiline hoonestusloa taotlus Eestis meretuulepargi arendamiseks niinimetatud innovatsiooni alale suurepärane näide Eesti-Norra koostöö edenemisest.

“Oslo visiidil osalevad Eesti ettevõtted ongi seadnud endale kolm peamist eesmärki: leida uusi investeeringuid, leida uusi kliente ning uusi partnereid, kelle teadmust oma ettevõtte arendamisel kasutada,” ütles ta. “Loodan, et visiidi tulemusena saame lähiajal näha teisigi konkreetseid koostöö näiteid,” lisas ta.

Peaminister Kallast saatvasse äridelegatsiooni kuuluvad Eesti ettevõtted BLRT Grupp, Estiko Energia, Fusebox, Gridio, Inspirators!, Pohla & Hallmägi, Operail, PowerUP Energy Technologies, Roofit Solar, Saare Wind Energy, Skeleton Technologies, Stargate Hydrogen Solutions, Sunly, TS Shipping ning välisministeeriumi, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse, Eesti Vesinikuklastri, Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni, Tartu Ülikooli ja Tallinna Sadama esindajad.

Äridelegatsiooni visiit on ette valmistatud Eesti Oslo suursaatkonna ning EAS-i ja Kredexi ühendasutuse koostöös. Äridelegatsiooni juhib ühendasutuse juht Lauri Lugna.