Kolmapäeval, 18. jaanuaril allkirjastas Enefit Green Sopi-Tootsi tuulepargi tuulikute püstitamise ja pikaajalised hoolduse lepingud maailma ühe suurima tuulikute tootjaga Nordex. Samuti sai allkirja hea koostöö lepe Põhja-Pärnumaa vallaga.

Sopi-Tootsi tuuleparki rajatakse 38 tuulikut, mille nimivõimsus on 6,8 megavatti ning koguvõimsus 255 megavatti. Tuulikud toodab ja paigaldab üks maailma juhtivaid tuulikute tootjaid Nordex. Tuulikute püstitamise lepingu maht on üle 200 miljoni euro.

Põhja-Pärnumaa vallaga sõlmitud lepinguga kinnitasid osapooled, et tuulepargi rajamisel tehakse head koostööd ja võimalikke takistusi lahendatakse heatahtlikult ning projekti eesmärke silmas pidades. Enefit Green võimaldab otseliiniga ehk võrgutasuta elektritarbimist kuni 20 megavati ulatuses ning rajab läbi tuulepargi avalikult kasutatava tee vastavalt planeeringule.

 

Enefit Greeni juhatuse esimehe Aavo Kärmase sõnul on Sopi-Tootsi tuulepargi ehitus Eesti seni suurim investeering taastuvenergia tootmisse, mis toob turule olulises koguses tarbijatele soodsama hinnaga elektrit. „Plaanime tuulikute lähistele rajada ka päikesepargi ning kokku moodustub Baltimaade kõige võimsam ja kaasaegsem taastuvenergeetika ala, mis toob kasu nii kohalikule kogukonnale kui igale Eesti elektritarbijale. Sellises mastaabis projekti õnnestumiseks on vaja kõigi partnerite ühist pingutust ning head koostööd nii ehituse kui ka energiatootmise perioodil,“ kirjeldas Kärmas.

 

Nordexi juhatuse liikme, müügijuht Patxi Landa sõnul on ettevõttel hea meel teha koostööd Enefit Greeniga. „Nii suures mahus leping Eesti taastuvenergia tootmise arendamiseks annab tunnistust meie tehnoloogia konkurentsivõimest ja kõrgest tasemest. Enefit Greeni tuuleparki tulevad kõige võimsamad seadmed.  Samuti on leping märk usaldusest ja heast koostööst kahe ettevõtte vahel,“ rääkis ta.

 

Põhja-Pärnumaa vallavanem Aivar Mäe sõnul on Sopi-Tootsi tuulepark hea näide koostööst arendaja ja kohaliku omavalitsuse vahel. „Selles projektis ei kasutata teineteisega suhtlemisel väljendit „Palun mitte minu õuele!“. Me räägime väga soodsast energiast, uudsetest mugavatest üürimajadest ja võimalustest ettevõtjatele. See ongi Põhja-Pärnumaa tulevik,“ märkis Mäe.

 

Sopi-Tootsi tuulepark Põhja-Pärnumaal saab olema võimsuselt Baltimaade suurim. Park valmib 2024. aasta lõpuks ja selle aastane toodang katab üle 8% Eestis tarbitavast elektrist. Lisaks 38 tuulikuga 255 megavatisele pargile on Enefit Greenil kavas lähedusse välja ehitada ka vähemalt 63-megavatine päikesepark. Päikesepargi investeerimisotsus on plaanitud langetada tänavu esimeses poolaastas.

 

Enefit Greenil teeb Nordexiga koostööd ka 72-megavatise Tolpanvaara tuulepargi rajamisel Põhja-Soomes. 13 tuulikuga Tolpanvaara tuulepark on plaanitud tootmist alustama tänavu aasta lõpus ning pargi prognoositav aastane toodang ületab 250 gigavatt-tundi. Võrdlusena katab see hinnanguliselt 76 000 Eesti kodumajapidamise aastase elektrivajaduse.

 

Tuuli Härson
Taastuvenergia kommunikatsioonijuht

Eesti Energia AS
+372 5554 0727 | tuuli.harson@energia.ee
Lelle 22, 11318 Tallinn | energia.ee